Ma długość 163,9 km i prowadzi poprzez najpiękniejsze krajobrazowo wzniesienia Jury Krakowsko-Częstochowskiej: zamki, skały, warownie. Szlak może przybrać dwie trasy: rowerową i pieszą, które nieznacznie różnią się od siebie.

Przystanki Szlaku Orlich Gniazd

1. Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie (Jasna Góra)

2. Zamek Olsztyn

3. Zamek „Ostrężnik” w rezerwacie przyrody

4. Zamek Mirów

5. Zamek Bobolice

6. Zamek Bąkowiec Zawiercie-Skarżyc

7. Gród na Górze Birów w Podzamczu

8. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

9. Pałac w Pilicy

10. Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń

11. Zamek Bydlin

12. Zamek w Rabsztynie

13. Zamek Pieskowa Skała

14. Zamek w Ojcowie

15. Zamek w Korzkwi

16. Wawel

W okolicy Apartamentów Przy Parku mamy okazję rozpocząć Szlak Orlich Gniazd, ponieważ właśnie na Jasnej Górze ma on swój pierwszy przystanek. Historię klasztoru opisaliśmy szerzej tutaj i serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z nią. Nieopodal Częstochowy jest jednak kolejny, mniej znany zamek wchodzący w skład Szlaku Orlich Gniazd. Mowa o Zamku w Olsztynie.

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy

Miejscowość odległa jest od Częstochowy o ok. 15 km (ok. 20 minut samochodem). Zamek zaczął powstawać w drugiej połowie XIII wieku, był częścią traktu obronnego Małopolski od strony Śląska. Król Kazimierz Wielki znacznie go rozbudował. Zamek służył również Jagiellonom, którzy ustanowili w nim starostwo. Niestety tragiczny finał dla zamku miał potop szwedzki. Ograbiona warownia nigdy już nie wróciła do czasów swojej świetności.

Ruiny zamku to jedne z najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. 35 metrową wieżę widać już z daleka. Wieża zbudowana została z wapienia, a następnie nadbudowana cegłami. Niestety od XVII wieku zamek ten zaczął popadać w ruinę.

O murach zamku w Olsztynie krążą liczne legendy i historie. Słynna jest chociażby ta o Maćku Borkowicu, XIV-wiecznym wojewodzie poznańskim. Rzekoma spiskował przeciwko ostatniemu z Piastów, który to, gdy dowiedział się o zdradzie, zamknął nielojalnego wojewodę w wieży olsztyńskiego zamku. Ten miał konać z głodu na dnie wieży przez 40 lat!

U podnóża zamku zrekonstruowano dawny spichlerz dworski, obecnie mieści się w nim stylowa restauracja. W samym Olsztynie warto zobaczyć też kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela. Teren dookoła Olsztyna to liczne rezerwaty przyrody, charakterystyczne dla krajobrazu jurajskiego.